„Niech piosenka jak te ptaki poszybuje w przestworza, niech uwolni w nas radość,
obali wszelkie bariery, da nam nowe siły i rozjaśnia nasz świat…”.
Z takim przesłaniem rozpoczęliśmy w sobotę, 23 marca, II Koncert Familijny „Skrzydlate nutki”. Ważne dla naszego środowiska wydarzenie muzyczne odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach, z udziałem chórzystów w wieku 6 – 9 lat.
Koncert zgromadził na scenie trzy zespoły:
- chór „Małe Dmuchawce” Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Karczmiskach pod dyrekcją p. Anżeli Kwiatkowskiej,
- chór Dziecięcy Społecznej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Bełżycach pod dyrekcją p. Moniki Tokarczyk,
- chór „Gaudium” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach pod dyrekcją p. Marzeny Goc.
Wydarzenie ważne, bo muzyka jest naprawdę ważna w życiu człowieka. Wpływa na nasz nastrój, a czasem nawet na decyzje. Kontakt z nią pomaga nam, ludziom zapracowanym i pośpiesznym, dostrzec piękne drobiazgi, które nas otaczają i sprawiają, że świat staje się lepszy i piękniejszy. Natomiast w muzyce i w śpiewaniu dzieci jest ogromna szczerość, która pozwala nam spojrzeć na rzeczywistość innymi oczami.
Wspólne wykonywanie utworów przez dzieci klas 0 – III, którego byliśmy w sobotę odbiorcami, to niebywała moc, to też niepowtarzalne brzmienie i harmonia. Koncert pozwolił również małym artystom na konfrontację swoich dokonań z innymi zespołami. Główną jednak jego ideą było śpiewanie dla samej przyjemności i radości śpiewania, bo taki również jest cel istnienia chóru.
Rozwijając w nim talent muzyczny, dzieci mają możliwość najdoskonalej i najpiękniej zmieniać świat, wytwarzać dobrą energię, która będzie nieść się dalej i dalej.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie profesjonalizm, cierpliwość i ciężka praca dyrygentów: Anżeli Kwiatkowskiej, Moniki Tokarczyk i Marzeny Goc. W ich rozumieniu szczęście to tworzenie czegoś dobrego dla dzieci i z udziałem dzieci. To one pozwalają małym chórzystom stwarzać się na nowo, doświadczać szczęścia, inspirują ich do prób zmieniania rzeczywistości, uczą życia i relacji, cierpliwości i odpowiedzialności. Za sprawą ich pracy, na pytanie – Czym jest muzyka?, można śmiało odpowiedzieć – „Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd”.
Następnym, bardzo ważnym filarem w działalności każdego chóru są rodzice. Bez ich poświęcenia i oddania nic nie byłoby możliwe. To oni wspierają zarówno dzieci jak i dyrygentów, służą pomocą w każdej potrzebie. Można to było obserwować podczas organizacji sobotniego koncertu.
Serdeczne słowa podziękowania należy złożyć na ręce p. Andrzeja Pietrasia i Daniela Kamińskiego oraz dyrekcji i pracowników Miejskiego Domu Kultury.
Dzięki ich pracy II Koncert Familijny „Skrzydlate nutki” dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń.
Zdjęcia>>
Bożena Watras